Priali by ste si, aby vaša škola bola vnímaná ako kvalitná, moderná a úspešná? Máte pocit, že sa snažíte zo všetkých síl reprezentovať vašu školu, zapájať sa do rôznych projektov, a stále vás okolie, či rodičia vnímajú ako priemernú alebo neatraktívnu školu? Zároveň sa obávate, či by „marketing“ stál za investovaný čas a prostriedky?
Kvalitná prezentácia školy sa neodvíja ani tak od množstva realizovaných aktivít, ale oveľa viac od spôsobu, akým škola o sebe a svojich činnostiach komunikuje. Pričom veľmi dôležitá je jednotná, výstižná a vizuálne konzistentná prezentácia naprieč všetkými komunikačnými platformami, v kombinácii so správnym zacielením obsahu komunikácie na konkrétne cieľové skupiny školy. To sú hlavné kvality, ktoré prináša dobre vedený marketing, ako dôležitá súčasť riadenia.
Téma marketingu sa netýka len čisto komerčných firiem, ale je nevyhnutným predpokladom úspechu každej organizácie, teda aj školy. Skvalitnenie marketingových aktivít školy nielen v krátkom čase zlepší prezentáciu školy a následne posilní renomé a imidž školy, ale prináša so sebou aj ďalšie pozitívne efekty.
A aké sú efekty úspešného marketingu školy?
1. Zlepšenie povedomia o škole
Efektívny marketing pomôže zvýšiť povedomie o škole medzi rodičmi, žiakmi a miestnou verejnosťou. Teda vytvárať znalosť o jej kvalite, zameraní, činnostiach a úspechoch. Školské aktivity nestačí len realizovať, ale je potrebné ich aj zodpovedajúcim spôsobom prezentovať, prostredníctvom vhodne zvolených marketingových platforiem. Úroveň povedomia sa prejavuje v tom, aká široká je znalosť o škole, ale aj v tom, „ako“ sa o škole hovorí.
2. Posilnenie renomé školy a vylepšenie imidžu školy
Vďaka cielenému marketingu sa buduje pozitívny obraz – imidž školy. Je dobré mať na pamäti, že imidž o vašej škole vzniká v každom prípade, či už ten proces vedome riadite, alebo sa deje mimo vašej réžie. Keď škola pútavo a profesionálne prezentuje svoje hodnoty, úspechy a jedinečnosť, ale aj obyčajné oznamy, tak získava dôveru rodičov a žiakov, a posilňuje si imidž na verejnosti. Zároveň sa tým zvyšuje aj lojalita a motivácia učiteľov, ktorí potom v rámci každodenného kontaktu so žiakmi a rodičmi naďalej renomé školy posilňujú.
3. Kryštalizácia „značky školy“
Meno školy je vlastne jej „značkou“, ktorá je určitým spôsobom vnímaná a porovnávaná so značkami iných geograficky blízkych, či porovnateľných škôl. Názov, logo a vizuál grafických materiálov školy, ale aj nehmotné prvky ako napríklad hodnoty, vízia a vnútorná identita a kultúra školy, vytvárajú spolu charakter jej značky. Úlohou marketingu je pestovať modernú, rozpoznateľnú, vizuálne príjemnú a sympatickú značku školy, a dbať o jej jednotnú prezentáciu naprieč všetkými využívanými komunikačnými prostriedkami. Dobre vybudovaná značka školy vzbudzuje u cieľových skupín pozitívne emócie a očakávania kvality.
4. Zlepšenie komunikácie vo vnútri školy
Pozdvihnutím kvality prezentácie školy (externej aj internej) sa vylepší komunikácia medzi vedením školy a pedagógmi, pedagógmi a žiakmi, medzi vedením školy a rodičmi, medzi pedagógmi a rodičmi, a možno následne aj medzi rodičmi a deťmi 😊. Keď je zrozumiteľne vyjadrená a pedagogickým personálom prijatá vízia, ciele a kultúra školy, tak sa aj jednoduchšie zavádzajú potrebné zmeny vo vzdelávacom procese a vedenie personálu stojí oveľa menej úsilia. A ak je komunikácia učiteľov a vedenia školy voči žiakom a rodičom konzistentná a korešponduje s tým ako škola vystupuje smerom navonok, tak dôvera voči škole rastie a aj nepríjemné situácie je možné vyriešiť prijateľne.
5. Pritiahnutie kvalitných a lojálnych pedagógov, zníženie fluktuácie
Spokojní pedagógovia sú dôležitým ukazovateľom kvality školy a súčasťou dobrého renomé školy. Keď sa prostredníctvom interného marketingu podarí vytvoriť v pedagogickom zbore priaznivú atmosféru a zvýšiť kultúru komunikácie, aj lojalita pedagógov voči škole sa zvýši. Príjemnejšie a predvídateľnejšie pracovné prostredie pozitívne ovplyvní spokojnosť jednotlivých učiteľov, aj súdržnosť celého kolektívu. Priaznivé renomé školy priláka nových kvalifikovaných a ambicióznych pedagogických pracovníkov.
6. Zvýšenie angažovanosti a motivácie pedagógov
Je známe, že platová zložka nie je jediným zdrojom motivácie zamestnanca. Väčšina učiteľov vníma svoju prácu ako poslanie, a keď sa podarí vedeniu školy nadchnúť svoj personál pre spoločnú víziu a ciele, odmenou budú angažovanejší a nápomocnejší spolupracovníci. Mnohé projekty si vyžadujú širšiu spoluprácu v kolektíve, a tak môže byť ochota a chuť zapojiť sa kľúčovým faktorom úspechu projektu, aj celej školy. Efektívny interný marketing (interná komunikácia) má teda za úlohu nielen vecne informovať, ale aj zlepšiť celkovú kultúru a atmosféru školy a úroveň spolupráce.
Ďalších 6 pozitívnych efektov aplikácie marketingu v školskom prostredí sa dozviete v nasledujúcom článku.