„Predstavte si, že ste riaditeľom školy, ktorú je radosť navštevovať. Pôsobia na nej spokojní a motivovaní pedagógovia, pre ktorých je práca poslaním a chcú odovzdať žiakom maximum v súlade s víziou a cieľmi školy. Žiaci sa tešia do školy, sú motivovaní sa vzdelávať, a rešpektujú učiteľov. A ich rodičia sú hrdými členmi vašej školskej komunity a plne dôverujú vedeniu školy aj pedagógom.“
Vyššie uvedená predstava je príkladom toho, čo môže cieľavedomý marketing dosiahnuť v školskom prostredí. Zameranie sa na marketingové myslenie totiž vytvára priaznivý synergický efekt. Pretože účelom marketingu nie je „len“ vylepšiť renomé a imidž školy na verejnosti (externý marketing), ale aj pozitívne ovplyvniť komunikáciu, atmosféru a kultúru v rámci školy (interný marketing).
V prvej časti nášho článku sme predstavili prvých 6 pozitívnych efektov marketingového pôsobenia, a akých je ďalších 6 prejavov úspešného marketingu školy?
7. Zvýšenie záujmu o navštevovanie školy
Zvýšené renomé školy a dobre cielené marketingové aktivity môžu prilákať nových, kvalitných a motivovaných žiakov, ktorých zaujme práve vaša jedinečná vzdelávacia služba. Respektíve, dobre vybudovaná značka školy, s ktorou si verejnosť spája pojmy ako napríklad „kvalitní a profesionálni pedagógovia“, „výborné uplatnenie žiakov“, „úspechy v súťažiach“, „inovatívne vzdelávacie metódy“, či „skvelá atmosféra v škole“ vzbudzujú záujem rodičov, ktorí hľadajú pre svoje deti kvalitnú školu.
8. Zlepšenie vzťahov s verejnosťou
Pravidelná pozitívna prezentácia školy v médiách a zapájanie sa školy do verejno-prospešných a kultúrnych podujatí priaznivo vplývajú na imidž školy a jej vnímanie vo verejných kruhoch, tzv. vzťahy s verejnosťou. Zároveň, spokojní učitelia, rodičia a žiaci šíria dobré meno školy v rámci svojich neformálnych rozhovorov. A teda o ich spokojnosť by sa malo vedenie školy naozaj usilovať, pretože sú najefektívnejšími a najrýchlejšími šíriteľmi marketingového posolstva o škole na verejnosti.
9. Zníženie množstva sťažností od rodičov
V prípade, že sa škole podarí vybudovať určitú „značku kvality“ a pedagógovia budú komunikovať a vzdelávať v súlade s nastavenými hodnotami a kultúrou školy, mala by byť aj vyššia akceptácia a dôvera rodičov v rozhodnutia učiteľov. Čiže dôsledkom bude efektívnejšia komunikácia a následne nižšia administratívna záťaž v súvislosti s vybavovaním dopytov a sťažností, a nemalú úsporu času a energie, ktoré stojí čítanie a odpovedanie na veľakrát siahodlhé nespokojné správy.
10. Získanie možnosti nových finančných zdrojov
Aplikácia marketingu tiež môže otvoriť nové možnosti financovania školy. Získať si priazeň súkromných sponzorov, či už firiem alebo jednotlivcov, predpokladá totiž vybudovať silnú a jedinečnú značku školy, s ktorou sa spája vysoká hodnota pre spoločnosť, garancia kvality, alebo unikátny prístup k vzdelávaniu. Čiže kľúčovým predpokladom je vytvorenie výborného renomé školy, a zároveň pestovanie si už spomínaných dobrých vzťahov s verejnosťou.
11. Zvýšenie angažovanosti školskej komunity
Dobre cielené marketingové kampane pomôžu zvýšiť účasť na školských podujatiach, rodičovských stretnutiach, prípadne zbierkach a brigádach. Keď sú žiaci a ich rodičia aj vďaka vybudovanému pozitívnemu imidžu náležite hrdí na svoju školu, budú aj iniciatívnejšími a aktívnejšími účastníkmi školských akcií, t.j. budú ochotnejší prispieť svojím časom, prípadne materiálnymi a finančnými prostriedkami. Buduje sa teda kvalitnejšia školská komunita.
12. Podpora a ocenenie učiteľov a žiakov
Prezentovanie úspechov učiteľov a žiakov prostredníctvom marketingových komunikačných platforiem, vlastných aj externých, môže výrazne posilniť ich motiváciu, hrdosť a príslušnosť k škole. Vidieť svoje meno v pozitívnom svetle v miestnych novinách, školskom časopise, či na webstránke je krásnou odmenou za vynaložené úsilie, a zároveň motiváciou aj pre ostatných, aby taktiež ukázali svoj talent.
Vyššie menované benefity je možné dosiahnuť vďaka súčinnosti systematických marketingových aktivít ako sú budovanie značky a imidžu školy, vytvorenie jedinečnej marketingovej identity školy, posilňovanie kultúry školy, marketingový prieskum, nastavenie marketingovej a komunikačnej stratégie a cielená tvorba marketingového mixu podľa požiadaviek cieľových skupín.